Rurociąg Nord Stream 2, który jeszcze niedawno miał być gazowym pomostem pomiędzy Rosją a Niemcami, teraz jest solą w oku Europy. Gaz nim nie płynie, a operator gazociągu splajtował z powodu sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę. To nie koniec! W poniedziałek 26 września 2022 roku doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 — poinformowała Duńska Agencja Energii.

Wyciek w Nord Stream 2 spowodował zagrożenie dla żeglugi.

Administracja Morska Danii zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu. "Zagrożenie dla statków. Żegluga jest zabroniona na obszarze o promieniu pięciu mil morskich (prawie 10 km) od miejsca wycieku gazu" — podała w komunikacie Administracja Morska, przekazując dokładne dane nawigacyjne.

Według Duńskiej Agencji Energii poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu.

Agencja Reutersa podała, że zaobserwowano gwałtowny spadek ciśnienia w gazociągu Nord Stream 2 z około 105 barów do 7 barów. Cytowany przez agencję rzecznik niemiecko-rosyjskiego koncernu potwierdził, że może to być spowodowane wyciekiem gazu.

Awaria Nord Stream 2. Gaz ucieka do morza

Jak pisze niemiecki tygodnik "Spiegel", niemieccy ekolodzy z organizacji Deutsche Umwelthilfe (DU) ostrzegali, że spadek ciśnienia w rurociągu sugeruje, że "chodzi o większą awarię i że do Morza Bałtyckiego już przedostały się znaczne ilości niebezpiecznego gazu cieplarnianego, metanu". Metan po wydostaniu się na powierzchnię morza do atmosfery znacząco przyczyni się do efektu cieplarnianego — podkreślił szef DU Sascha Mueller-Kraenner.

Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. Kanclerz Niemiec Olof Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że jego kraju rezygnuje z użytkowania tego rurociągu.

Duńska telewizja TV2 podała, że zamknięcie akwenu w pobliżu Bornholmu nie utrudnia ruchu promów pasażerskich.

Źródło: PAP

Zobacz też:

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie Faktu 26.09.2022 r.

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • gazociąg
  • Gaz
  • Nord Stream 2