Niepokojące doniesienia napływają z Warszawy. Jak ustalił Fakt, podczas konferencji medyków w tzw. "białym miasteczku" 94-letni mężczyzna dokonał samookaleczenia. Z ustaleń naszego reportera, który jest na miejscu wynika, że prawdopodobnie włożył do ust petardę lub broń hukową. Jak przekazał nam rzecznik Komendy Stołecznej Policji, 94-latek zmarł. Wcześniej pojawiały się w mediach informacje, że mężczyzna postrzelił się z broni palnej, ale policja tego nie potwierdza.

15:05 Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że policja znalazła przy zmarłym mężczyźnie dwie sztuki broni.

Prokurator Marek Skrzetuski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie, potwierdził w rozmowie z Faktem, że mężczyzna rzeczywiście miał przy sobie jakieś urządzenie, ale na razie trwa analiza, czy była to raca, czy pistolet hukowy.

13:35 "Szanowni Państwo, niestety pacjent nie żyje. Nadal prosimy o zachowanie wstrzemięźliwości w kreowaniu niepotwierdzonych informacji." - przekazało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

13:15 Jak ustaliła reporterka Faktu, zmarły mężczyzna to 94-letni emerytowany wojskowy Wojska Polskiego w stopniu pułkownika. Nie był wcześniej w Białym Miasteczku. Zostawił list pożegnalny, w którym napisał, że „sprzeciwia się upolitycznionemu protestowi w Białym Miasteczku”. Mężczyzna prawdopodobnie włożył do ust petardę lub broń hukową.

13:05 W Białym Miasteczku jest reporter Faktu. Z rozmowy ze świadkami, którzy byli na miejscu tragedii wynika, że gdy konferencja się kończyła, usłyszeli huk petardy. Odwrócili się i zobaczyli, że na leżaku jest mężczyzna, który miał zmasakrowaną twarz. Osoby, które były na miejscu rzuciły się mężczyźnie na pomoc. Następnie policja, zaczęła odgradzać teren, przyjechało pogotowie i ranny 94-latek został zabrany do szpitala.

W Białym Miasteczku pojawiały się głosy, że mężczyzna mógł chorować na raka.

Dramatyczne sceny rozegrały się podczas porannej konferencji strajkujących przed Kancelarią Premiera. 94-letni mężczyzna dokonał samookaleczenia. Został przewieziony do szpitala. Konferencja została przerwana.

— Do zdarzenia doszło o godz. 10.20 w Białym Miasteczku. 94l-letni mężczyzna dokonał samookaleczenia, został zabrany do szpitala z obrażeniami twarzy. Otrzymaliśmy informację, że pacjent zmarł. Na miejscu trwają policyjne czynności. Funkcjonariusze sprawdzają, jak doszło do tego zdarzenia — poinformował w rozmowie z Faktem komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

Rzecznik policji nie potwierdził wcześniejszych informacji medialnych, że mężczyzna postrzelił się z broni palnej. Śledczy dopiero ustalają, w jaki sposób doszło do samookaleczenia mężczyzny.

Fotoreporter Faktu, który jest na miejscu tragedii informuje, że na miejscu działają służby. Teren został odgrodzony taśmą policyjną. Uczestnicy strajku są w szoku.

Medycy z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wydali w sprawie oświadczenie. Dodali, że rezygnują z programu Białego Miasteczka do jutra.

"Szanowni Państwo,

dźwięk wystrzału przerwał konferencję, udzieliliśmy natychmiastowej pomocy, mężczyzna trafił do szpitala. Wszyscy Wierzymy, że pacjent wyjdzie z tej tragedii i przeżyje. Bardzo dziekujemy obecnym w miasteczku medykom i nie medykom za natychmiastową reakcję i udzielenie profesjonalnej pomocy.

Policja, która jest na miejscu i również natychmiast zareagowała, ustala co się wydarzyło.

Prosimy o powstrzymanie się od komentarzy. Gdy dowiemy się czegoś więcej Będziemy Państwa informować .

W związku z zaistniałą postanowiliśmy zrezygnować z dzisiejszego programu.

Zapraszamy do Białego Miasteczka jutro." - czytamy.

Od początku sierpnia ratownicy medyczni protestują przeciwko niskim wynagrodzeniom i złym warunkom pracy. Jedni odchodzą z pracy, inni idą na zwolnienia lekarskie.

- Ściąga się ludzi z urlopów, wydzielane są dodatkowe godziny. Cały czas trwają mediacje z regionalnymi oddziałami ratownictwa medycznego, ale wciąż te warunki nie są dla nas atrakcyjne - mówi nam Paweł Zaworski, ratownik medyczny z Sokółki. - Biorąc pod uwagę dobro pacjentów, musimy to jeszcze raz wszystko rozważyć. Nie chcemy narażać pacjentów na to, że zostaną pozostawieni sami sobie - dodaje.

Zła sytuacja jest też w Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. W pierwszym z miast 84 ratowników kontaktowych złożyło wypowiedzenia (to 61 proc. załogi), a w drugim 41 ratowników kontaktowych (100 proc).

"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

W czwartek po południu rozpoczęło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednym z punktów posiedzenia jest ścieżka wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na najbliższe lata do roku 2027.

W spotkaniu mieli wziąć udział przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Jednak nikt z komitetu nie pojawił się na posiedzeniu. Dlaczego?

– Chcieliśmy dzisiaj porozmawiać o realności tych postulatów, a niestety to zaproszenie nie spotkało się z zainteresowaniem protestujących – stwierdził Adam Niedzielski. Wcześniej minister stwierdził, że postulaty medyków wychodzą „poza granice rozsądku” i są „polityką szantażu”. Rzecznik prasowy Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia Grzegorz Sikora poinformował, że protestujący chcą spotkania, ale nie z ministrem, a z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Komitet nie pojawi się na spotkaniu zespołu Dwu(Trój)stronnego. Zapraszamy do #białemiasteczko" - napisano na Twitterze Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.

Oto lista postulatów, które zostały przedstawione ministrowi zdrowia i premierowi 10 września.

 • Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
 • Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
 • Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
 • Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
 •  Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
 • Rezygnacja z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
 • Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.
 • Uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej, ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu). Dorośli mogą korzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu zaufania 116 123 (czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00).

(Źródło: Fakt, PAP)

6 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
 • Warszawa, jakiej nie znacie. Oto 10 ciekawostek o stolicy Polski
 • strajk
 • medycy
 • strzał
 • samobójstwo
 • białe miasteczko