We wrześniu 2022 r. miał miejsce wyciek wrażliwych danych na jednej z warszawskich uczelni. Duża ilość osobistych informacji o studentach trafiła do hakerów. Studentom Szkoły Głównej Handlowej grozi teraz m.in. przejecie ich kont bankowych. SGH sugeruje, aby jak najszybciej kontaktowali się oni z bankami i składali wnioski o nowe dowody osobiste.

Studenci jednej z warszawskich uczelni zagrożeni. Wyciek wrażliwych danych.

Okazuje się, że w połowie września 2022 r., w Szkole Głównej Handlowej (SGH) doszło do nieprzyjemnego incydentu. Poinformowano, że w tamtym czasie miał miejsce wyciek danych z uczelnianych systemów informatycznych.

Hakerzy pozyskali wrażliwe dane studentów SGH

Hakerzy, którzy za cel obrali sobie studentów SGH, uzyskali ogromną ilość informacji. Wyciek danych dotyczył serwisu obsługującego system rekrutacji na wyjazdy międzynarodowe.

Wiele wrażliwych danych studentów SGH przechwyconych przez hakerów

W liście skierowanym do studentów, uczelnia przyznała, że hakerzy dostali się do wielu istotnych danych osobistych. Byli oni w stanie pozyskać takie wrażliwe dane, jak imię i nazwisko studenta, jego pesel, adres korespondencyjny, numer telefonu czy e-mail.

Ponadto hakerzy pozyskali numery seryjne dowodów osobistych lub paszportów studentów, a także ich numery kont bankowych.

Takie wrażliwe dane mogą być wykorzystane do nieprzyjemnych w skutkach czynności. Jak informuje Gazeta Wyborcza, należy do nich m.in. wzięcie na kogoś chwilówki czy przejęcie konta bankowego.

Jak postępować przy wycieku danych wrażliwych? SGH radzi

Według porad SGH, studenci tejże uczelni powinni niezwłocznie skontaktować się ze swoimi bankami oraz złożyć wnioski o nowe dowody osobiste.

"Błąd programistyczny" w systemach SGH. Wielu studentów narażonych na atak hakerów

Zidentyfikowanie wycieku danych studentów SGH nastąpiło w czwartek 15 września. Samo zdarzenie miało jednak miejsce 2 dni wcześniej (we wtorek 13 września). Przyczyną wycieku miał być "błąd programistyczny".

Do tej pory nie pojawiła się informacja o tym, aby któryś ze studentów SGH został pokrzywdzony, przez wyciek danych.

(Wprost)

(Tseo/IK)

Źródła: Fakt online
Tags:
  • SGH
  • dane wrażliwe
  • wyciek danych