Zapowiedź min. Mariusza Błaszczaka, że MON planuje zakup 500 zestawów systemu HIMARS wzbudziło ogromne poruszenie. Tak potężne wzmocnienie polskich zdolności ofensywnych przedefiniuje układ sił w tej części Europy. Pod warunkiem, że polski budżet wytrzyma rosnące wydatki zbrojeniowe i socjalne.

Wyrzutnie HIMARS podczas ćwiczeń w USA

Zakup 500 HIMARS-ów to będzie ogromne wyzwanie. Zapowiedź zamówienia o takiej skali wzbudziła zdziwienie ekspertów. – Na razie został jedynie wysłany letter of request, a więc niejako pytanie o możliwość zakupu, nie zakup. Zobaczymy, jaka będzie cena. Spotkałem się z szacunkami, że tak duża liczba dywizjonów HIMARS kosztowałoby około 45-60 mld PLN, zależnie od przyjętej opcji. Wiemy, że PiS obiecał dodatkowe środki na obronność i one pewnie się znajdą, ale czy aż tyle? – wyjaśnia Bartłomiej Kucharski, analityk Zespołu Badań i Analiz Militarnych.

Dotychczas Siły Zbrojne szacowały swoje potrzeby na systemy rakietowe dalekiego zasięgu na 160 sztuk i takie też dotychczas liczby pojawiały się w oficjalnych dokumentach.

Źródła: Newsweek.pl
Tags:
  • artyleria
  • Wojsko Polskie
  • homar
  • Himars