Gdy na ustach pojawia się opryszczka, staramy się ją zwykle ukryć, bo nie wygląda ładnie. A to zdecydowanie za mało! Wirus opryszczki może być groźny dla organizmu, powodować osłabienie. Dobrze jest przyspieszyć jej leczenie, czasami trzeba wybrać się do lekarza. Rozprawiamy się z mitami, które krążą na temat opryszczki.

Opryszczka jest niezwykle zaraźliwa

Opryszczce towarzyszy ból i swędzenie, trudno jeść i się uśmiechnąć. Skupiamy się na tym, co zrobić, by zmiana nie była widoczna. To jednak nie jest zwykła krostka, ale poważna choroba zakaźna. Wirus opryszczki „grasuje” po organizmie i może być groźny. Powoduje ogólne osłabienie i większą podatność na inne infekcje. Aż 90 proc. dorosłych nosi wirusa HSV. Większość łapie wirusa opryszczki w dzieciństwie. Szczególnie narażone na infekcję jest dziecko, które chory rodzic całuje lub podaje mu oblizany przez siebie smoczek czy łyżeczkę. Łapią ją też często dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, gryząc tę samą kanapkę lub pijąc z jednej butelki.

Mity o opryszczce

Zmiany są zaraźliwe od chwili, kiedy pojawia się mrowienie, aż do całkowitego zagojenia się. Pamiętaj, użyj kremów przeciwwirusowych, by przyspieszyć gojenie. Zachowaj środki ostrożności, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na innych i na resztę ciała.

Z opryszczką trzeba iść do lekarza, szczególnie, gdy często wraca. Zaleci lek przeciwwirusowy w tabletkach. Jeśli zastosujemy go zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów (swędzenie, pieczenie), istnieje duża szansa, że widoczne zmiany na ustach wcale się nie pojawią! Jeśli już są widoczne, także trzeba zastosować lek, bo skróci on czas trwania choroby i złagodzi jej przebieg.

Kiedy na ustach pojawia się najpierw swędząca, a potem bolesna zmiana, traktujemy ją jak nieestetyczny pryszcz, który trzeba zamaskować. Tymczasem to choroba wywołana przez wirusa opryszczki pospolitej HSV1. Jest bardzo zaraźliwa i jeśli nie zachowamy szczególnej ostrożności, mikroby mogą przenieść się np. do oka, wywołując bardzo poważne problemy, np. zapalenie rogówki lub siatkówki, co grozi utratą wzroku.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • leczenie opryszczki
  • opryszczka