Hemoroidy nazywane są inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. To zmiany występujące w naczyniach żylnych odbytu. Dzieli się je na hemoroidy zewnętrzne, które pojawiają się wokół odbytu oraz hemoroidy wewnętrzne.
Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele, ale jednym z głównych powodów tej dolegliwości jest siedzący tryb życia i znikoma aktywność fizyczna. Sprzyja im nieodpowiednia dieta, a więc uboga w błonnik oraz otyłość. Wszystko to wiąże się z częstymi zaparciami oraz silnym prężeniem w czasie wizyt w toalecie, a to właśnie powoduje patologie w splotach naczyń odbytniczych.
Hemoroidy są też częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Wiąże się to z zastojem krwi żylnej w okolicy odbytu oraz pojawiającymi się zaparciami. Ponadto ryzyko wystąpienia hemoroidów rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej problem ten dotyka osób między 40. a 65. rokiem życia.
Hemoroidy - objawy
Hemoroidy nie są trudne do rozpoznania i ciężko je przeoczyć. Kiedy pojawiają się, wywołują szereg charakterystycznych objawów, które łatwo zauważysz. Często jednak je bagatelizujemy, wierząc, że to samo minie i to jest największy błąd. Takie podejście prowadzi do zaostrzenia choroby i konieczności wprowadzenia specjalistycznego leczenia.
Objawy hemoroidów to na przykład pieczenie, swędzenie, ból i ucisk zarówno w trakcie wizyt w toalecie, jak również w ciągu dnia czy nocą. Ponadto w czasie wypróżniania się można zauważyć ślady krwi na papierze. To krwawienie z odbytu, a dokładniej właśnie z hemoroidów. Początkowo krew ma jasnoczerwoną barwę i jest jej niewiele, ale jeśli choroba postępuje, krwawienie może się nasilać.
Kolejne objawy hemoroidów to podrażnienie, śluzowa wydzielina i stany zapalne skóry. Hemoroidy wpływają także na zmianę cyklu wypróżnień, uczucie niepełnego wypróżnienia, a nawet lęk przed wizytą w toalecie. Natomiast jeśli dojdzie do zakrzepu, hemoroidom zaczyna towarzyszyć ból.
Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?
Hemoroidy można skutecznie leczyć preparatami dostępnymi w aptekach na receptę lub bez recepty np. maściami, czopkami czy tabletkami. Jednak jeśli szybko zareagujesz, być może nie będziesz musiał dzielić się informacją o swoim problemie ani z lekarzem, ani z farmaceutą, ponieważ są sprawdzone domowe sposoby na to żeby hemoroidy się wchłonęły.
Podstawowa rzecz to zmiana diety, a dokładniej wzbogacenie jej w błonnik, a więc np. surowe owoce, warzywa oraz różnego rodzaju produkty zbożowe, oraz pestki. Pamiętaj też o zwiększonej ilości wypijanej każdego dnia wody. Warto też zacząć więcej ruszać się i robić to regularnie. Jednak to nie wszystko. Jeśli hemoroidy są twoim problem, pomóc mogą ci nasiadówki np. z kory dębu, rumianku albo nadmanganianu potasu. Nalej do wanny wodę o temperaturze ok. 40 stopni na wysokość ok. 10 cm i usiądź w niej z podkurczonymi nogami. Odczekaj 10 minut i wyjdź. Pomocne będą też ciepłe kąpiele np. z olejkiem lawendowym, z jagód jałowca, rozmarynowym lub cytrynowym. Taka kąpiel łagodzi ból i zmniejszy obrzęk.
Możesz też robić zimne okłady. Zawiń w chusteczkę kostkę lodu i przykładaj ją do odbytu przez kilka minut. Kolejny domowy sposób na wchłonięcie się hemoroidów to tampony nasączone sokiem z ugotowanej cebuli i dwiema kroplami oliwy albo wyciągiem z rumianku, aloesu, skrzypu bądź kory dębu. Przykładaj je do bolącego miejsca. Najłatwiejszym sposobem jest jednak przykładanie do odbytu wilgotnej torebki herbaty. Zawarta w niej tanina działa silnie przeciwzapalnie i ściągająco.
Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 16.01.2022 r.