Nieśmiertelności nie osiągniemy, ale będziemy w stanie utrzymywać komórki przez długi czas w bardzo dobrym stanie. I dzięki temu zachować zdrowie. Według naukowców z Harvardu, którzy właśnie odkryli mechanizm starzenia się komórek, możemy myśleć o 120-150 latach.

 Starzenie się

Miesiące upływały, a te myszy zachowywały się tak, jakby czas się dla nich zatrzymał. Za to ich koleżanki z drugiej grupy przedwcześnie się starzały. Ich futerko stawało się matowe, pełno w nim było białych włosków. Zwierzątka wolno się poruszały, a każdy ruch sprawiał im trudność. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wszystkie myszy urodziły się tego samego dnia i były identyczne genetycznie.

Ten eksperyment, który pozwolił sterować wiekiem gryzoni, przeprowadzili naukowcy z Harvard Medical School. Nie zmienili jednak mysich genów, a jedynie manipulowali ich aktywnością. – Uważamy, że komórka się starzeje, bo traci zdolność odczytania swojego pierwotnego DNA. Mówiąc inaczej, zapomina, jak ma funkcjonować. Nazywam to informacyjną teorią starzenia – mówił w rozmowie z CNN David Sinclair, profesor genetyki w Harvard Medical School, jeden z autorów badania, którego szczegóły uczeni opublikowali w czasopiśmie "Cell".

Źródła: Newsweek
Tags:
  • starość
  • młodość
  • starzenie się
  • komórki