W opublikowanych 21 marca 2023 r. wynikach badania grupy wirusologów pojawiły się bardzo niepokojące doniesienia. Naukowcy przebadali bowiem odchody 16 z 17 gatunków nietoperzy występujących w Wielkiej Brytanii pod kątem obecności koronawirusów. W zaledwie 48 próbkach znaleźli aż dziewięć typów koronawirusa, z czego dwa były dotychczas nieznane.
Koronawirusy w odchodach brytyjskich nietoperzy
Podczas badań wykryto dwa nieznane wcześniej koronawirusy, RfGB02 i RhGB07. Jak przekazali naukowcy, tego drugiego od możliwości zarażania ludzi dzieli tylko jedna potencjalna adaptacja. Otóż patogen znaleziony w odchodach nietoperzy podkowcowatych był zdolny do infekowania powierzchni ludzkich komórek.
"Jednakże, aby u ludzi pojawił się patogen odzwierzęcy, musi się zgrać wiele różnych czynników, tym częstotliwość narażenia, zdolność patogenu do infekowania ludzi oraz jego zdolność do przenoszenia się z człowieka na człowieka" — wyjaśnili naukowcy.
Profesor Francois Balloux z University College London, jeden z współautorów badania, podkreślił, że ryzyko, jakie nowoodkryty wirus RhGB07 stanowi dla społeczeństwa, jest niewielkie.
"Należy natomiast zachować ostrożność i monitorować sprawę" — podkreślił i dodał również, że "eksperymenty nie były w żaden sposób niebezpieczne. Nie używaliśmy żywego wirusa, a wszystkie eksperymenty laboratoryjne przeprowadzono przy użyciu całkowicie bezpiecznych tzw. pseudowirusy".
Powrót ptasiej grypy?
W 2022 r. mieliśmy największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię ptasiej grypy. Na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane, a także inne gatunki zwierząt. Wiadomo, że chociażby samym Peru w 2022 r. H5N1 zabiło ponad 60 tys. ptaków.
Nic jeszcze nie wskazuje, że patogen ten potrafi się przenosić między ludźmi, a jeśli dochodzi do zakażeń u człowieka, to wyłącznie na skutek bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami. Wirus ten może jednak zmutować — podobnie było w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. A wtedy groziłaby nam kolejna pandemia.
Źródło: PAP, Bioxiv