Od 15 grudnia obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. testowania osób mieszkających z chorym na COVID-19. Wymaz będą musieli zrobić nawet zaszczepieni i ozdrowieńcy! Jak zorganizować? Sprawdzamy!

Od 15 grudnia test na koronawirusa będą musieli wykonać także domownicy osoby zakażonej.

Czwarta fala pandemii wciąż przetacza się przez Polskę, liczba zakażonych nieco spada, ale liczba zgonów wręcz rośnie... 15 grudnia ogłoszono, że poprzedniego dnia zmarło 669 Polaków. Chorują też dzieci.

Obowiązkowe testy na koronawirusa dla domowników zakażonego

Od 15 grudnia wszyscy domownicy osoby chorej będą miały nałożoną kwarantannę. Jak tłumaczy Faktowi Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji ministerstwa zdrowia, na stronie Domowej Opieki Medycznej został uruchomiony specjalny formularz na test w kierunku SARS-CoV-2 dla domownika osoby zakażonej SARS-CoV-2. Formularz jest przeznaczony zarówno dla osób pełnoletnich, jak i dzieci.

  • Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy po wykonaniu testu i wyniku negatywnym kwarantannę będą miały zdjętą bezzwłocznie. Wynik pozytywny sprawi, że przejdą na izolację.
  • Osoby niezaszczepione będą miały kwarantannę na dotychczasowych zasadach. Kwarantanna wtedy trwa od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez zakażonego do 7 dni po zakończeniu jego izolacji.  

Uwaga! Jesteś zaszczepiony?

Poczekaj na wynik wymazu domownika, który wykonał test na koronawirusa. Dopiero jak jego wynik będzie pozytywny, zgłoś się na test.

Jeśli zrobisz test w tym samym dniu, co zakażony domownik – negatywny wynik nie zwolni cię z kwarantanny!

Zlecenie na test generowane jest po wypełnieniu formularza na stronie DOM https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa. Możesz to zrobić internetowo po podpisaniu Profilem Zaufanym lub telefonicznie, po kontakcie konsultanta jak nie masz podpisu Profilu Zaufanego.

W przypadku zapisu dziecka obowiązkowe jest wykorzystanie Profilu Zaufanego.

Źródła: Fakt online
Tags:
  • nowe obostrzenia
  • obostrzenia
  • COVID-19
  • wymaz
  • koronawirus