Na testy w aptece na COVID-19 można zgłaszać się od 27 stycznia. Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, weszło w życie tego dnia. Jakie są zasady zgłaszania się na test w aptece? Jakie jeszcze badania podstawowych parametrów życiowych może przeprowadzić farmaceuta?

Testy w aptekach na COVID-19

Farmaceuta w aptece od 27 stycznia może wykonać m.in. test antygenowy w kierunku COVID-19. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował 26 stycznia, że z zakresu zasad testowania i pobierania wymazu przeszkolono ok. 5 tys. farmaceutów.

Koronawirus. Testy w aptece na COVID-19 wykona farmaceuta. Jakie są zasady?

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19 powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa. Są to m.in. wydzielone pomieszczenie do przeprowadzenia testów. Apteka musi mieć także odpowiednie wyposażenie pokoju opieki farmaceutycznej oraz pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego

Testy na koronawirusa dla pacjenta jest całkowicie bezpłatny. Opłaca go Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby się na niego zgłosić nie potrzeba skierowania. Po wykonaniu testu na COVID-19 pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

Wszystkie wyniki (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające), jak przypomniał minister zdrowia Adam Niedzielski, będą raportowane przez apteki. Wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się tutaj. Jak informuje Naczelna Izba Aptekarska w dalszym ciągu możliwy jest zakupu testów w kierunku COVID-19 w aptece i przeprowadzenie samokontroli w warunkach domowych.

Koronawirus. Farmaceuta w aptece wykona nie tylko test na COVID-19. [LISTA BADAŃ]

Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuci w aptekach będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio).

Farmaceuta w aptece będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • farmaceuta
  • COVID-19
  • apteka
  • Test
  • badania
  • koronawirus