56 wiatraków, których nie zatrzymał PiS, i biogazownia mimochodem dająca najtańsze ogrzewanie w kraju. Władze i mieszkańcy popegeerowskiego Potęgowa są zachwyceni odnawialnymi źródłami energii.

Potęgowo

Nie ulega wątpliwości, że mam zaszczyt kierować najbardziej zieloną gminą w Polsce – mówi Dawid Litwin, wójt Potęgowa w powiecie słupskim. Na terenie gminy kręci się dziś 56 wiatraków. Dziesięć powstało, nim PiS zablokowało ich budowę w 2016 r. Kolejne 46 udało się postawić potem tylko dlatego, że samorząd zaczął inwestycje, nim weszła w życie ustawa zwana popularnie "10 h".

Władze gminy, jeszcze pod rządami poprzednika Litwina, przygotowały wieloletnią strategię rozwoju zakładającą, że Potęgowo stanie się zieloną gminą. Zmieniono plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę wiatraków, inwestorzy dostali pozwolenia na ich budowę. Rolnicy, którzy zgodzili się na instalację turbiny na swoim polu, dostają kwoty wielokrotnie większe niż mieliby z uprawy tej ziemi. Przy okazji ludzie mogli też zarobić podczas budowy turbin. A że trwa ona od roku do dwóch lat, to skorzystała również lokalna gastronomia i branża hotelowa obsługująca specjalistów.

Źródła: Newsweek_redakcja_zrodlo
Tags:
  • zielony newsweek
  • wiatraki
  • energia