W Polsce, jak co roku na wiosnę, obowiązuje zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 25 na 26 marca zegarki w naszych urządzeniach "przeskoczą" z godz. 2 na 3. W związku z tym będziemy spać godzinę krócej. Dla wielu osób będzie to miało negatywne konsekwencje. Okazuje się bowiem, że przestawianie zegarków nawet o godzinę może mieć zły wpływ na nasz organizm.

Czy zmiana czasu może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie?

Niewyspanie? Nie tylko. Naukowcy od lat badają kwestię zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Okazuje się, że nasze organizmy, przyzwyczajone do określonego rytmu, mogą źle znosić przestawienie zegarków. Jak podali naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji na łamach "New England Journal of Medicine", w ciągu pierwszego tygodnia po przestawieniu wskazówek zegarów o około 5 proc. wzrasta liczba przypadków, zawałów mięśnia sercowego.

W pierwszy poniedziałek po zmianie czasu ryzyko ataku serca szacowano na około 6 proc. (po zmianie czasu zimowego na letni), a we wtorek notuje się około 10 proc. wzrost takich przypadków. Jesienią natomiast, gdy zmieniamy czas letni na zimowy, zawały zdarzają się w czwartek w pierwszym tygodniu po zmianie wskazówek zegara o godzinę.

Zmiana czasu i jej negatywne konsekwencje. Udar mózgu, ból głowy i... co jeszcze?

Zmiana czasu ma też negatywny wpływ na nasz mózg. Istnieje wzmożone zagrożenie udarem. W najmniej skrajnym przypadku może się to skończyć bólem głowy ze względu na to, że śpimy o godzinę krócej lub dłużej. Jak poinformował portal "Wprost", powołując się na badania fińskich naukowców, po przebadaniu ponad 3 tys. pacjentów udało się wykazać, że w pierwszym tygodniu po zmianie czasu (z zimowego na letni, kiedy śpimy o godzinę krócej), następuje około 8 proc. wzrost przypadków udaru.

Zmiana czasu związane jest z wydłużaniem lub skracaniem snu, odczuwają to boleśnie zwłaszcza osoby po pięćdziesiątce. Przestawienie zegarów powoduje także rozregulowanie zegara biologicznego każdego z nas. Potrzeba kilku dni, by wrócił do normy.

Zmiana czasu powodem wypadków drogowych i depresji?

Z badań opublikowanych na łamach "British Medical Journal" wynika, że w listopadzie, tuż po październikowej zmianie czasu letniego na zimowy, następuje wzrost przypadków depresji sezonowej. Zmiana czasu ma też negatywny wpływ na koncentrację kierowców na drogach. Co przyczynia się do wypadków. Naukowcy z amerykańskiego University of Colorado Boulder twierdzą, że z tego powodu co roku na drogach ginie 28 osób.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • zmiana czasu
  • zmiana czasu 2023
  • zdrowie